Azmin zaferi

http://opdr.serkanayhan.com/azmin-zaferi/Çerkezköy’deki bir firmada pazarlama direktörü olarak çalışan ve aşırı kilolarından rahatsız olan 41 yaşındaki Tuğçe Aybek, geçirdiği tüp mide ameliyatı ve ardından yaptığı diyet ile 1 yılda 105 kilodan 52 kiloya düştü. 54 bedenden 36 bedene gerileyen Aybek, şimdi hep hayalini kurduğu kıyafetleri giymeye başladı. 1 yıl önce giydiği kıyafetlerine ise şimdi 2 kişi birden girebiliyor.

İlkokul çağından bu yana aşırı kilolu olan Tuğçe Aybek, ilerleyen yıllarda bu kilolarından iyice rahatsız olmaya başlayınca tedavi yöntemleri aramaya başladı. 54 beden olan ve 105 kiloya kadar çıkan Aybek, 1 yıl önce Çerkezköy Özel Optimed Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Ayhan’a muayene oldu. Ardından da tüp mide ameliyatı kararlaştırıldı. Ameliyat sonrası diyet de yapan Aybek, 1 yılda 18 beden geriledi ve iki katından daha fazla zayı

Hep kiloluydum

Hayatı boyunca hep kilolu olduğunu belirten Tuğçe Aybek, “Kendimi en son ne zaman zayıf hatırlıyorum derseniz ilkokul 1. sınıfta zayıf olduğum bir süreç vardı. Ondan sonra hiç zayıf olmadım, sürekli kiloluydum. Obez miydim? Hayır, obez değildim ama ortaokul ve lise yıllarında balıketiydim. Üniversite yıllarının sonlarına doğru kilo problemim çok daha ciddi şekilde artarak gündeme geldi, hatta obezite başladı. Bununla birlikte çalışma hayatına geçtiğimde işim sebebiyle sürekli seyahat etmek zorunda kaldım ve bu düzensiz hayat, kötü beslenme, aşırı stresle birlikte iyice kilo almaya başladım.”dedi.

Tip 2 diyabet başladı

Kilosu arttıkça her geçen gün sağlık problemlerinin de ortaya çıkmaya başladığını belirten Aybek, “Bende ilk önce çok genç yaşta tip 2 diyabet başladı. Yüksek tansiyon ve ardından astım gündeme geldi. Zaten kilodan nefes almakta güçlük çektiğim için uyku apnesi de yaşadım. Kilolu olmak görsel olarak çok ciddi bir sorun. Ama sağlık problemleriniz öyle bir hal alıyor ki artık görsellik ikinci planda kalıyor.”dedi.

“Denemediğim hiçbir şey kalmadı”

Kilo vermek için denenebilecek her şeyi yaptığını belirten Aybek, “Çok ciddi paralar harcadım. İlaçlar kullandım, spora yazıldım, diyetler yaptım, diyet koçları ile çalıştım. Denemediğim hiçbir şey kalmadı. Bu süreçte uyguladığım her yöntemde aynı şeyi yaşadım. Programa uyduğum sürece kilo verdim. Ancak en ufak bir şekilde programın dışına çıkınca misliyle geri aldım. Bir süre sonra da zaten moraliniz bozuluyor ve kilo verememeye başlıyorsunuz. Bunun devamında da yesem de alıyorum yemesem de alıyorum deyip kilo alımına devam ediyorsunuz. Ben en sonunda 47 vücut kitle endeksine ulaşmıştım.”ifadelerine yer verdi.

“Tüp mide ameliyatını 6 yıl önce duymuştum”

Tedavi sürecini de anlatan Aybek, sözlerini şöyle sürdürdü: Zaten sürekli kilo sorununuz olduğu için zayıflama ile ilgili her şeye radarlarınız açık oluyor. Tüp mide ameliyatını bundan 6 yıl önce duydum, internetten araştırdım. Ancak bu dönemde olduğu gibi çok popüler değildi. Yaşanmış çok örneği yoktu, yaptıran birkaç kişiye ulaştım ancak o kişiler bile daha henüz kendilerine tam olarak neler yapıldığından emin değillerdi. Ben de bu eksik bilgilerle cesaret edemedim, çünkü aklım tatmin olmamıştı. Ve vazgeçtiğim bu süreçte kilo alışlarım artarak devam etti. Sonrasında bu konu daha da gündemde yer aldı, bu operasyonu çok fazla insan olmaya başladı. Ben de araştırmalarımı yeniden başlattım. Araştırmalarım sonucu Op. Dr. Serkan Ayhan ismine rastladım, kendisi ile görüştüm. Kendisi bana konuyu tüm detayları ile anlattı. Kilolu olmaya devam ettiğim sürede olabilecek riskleri, ameliyatın risklerini ve her iki durum arasında ki kıyaslamaları yaparak gerekli bilgileri verdi. Ve kararı bana bıraktı. Zaten araştırmalarım da aynı şeyi söylüyordu, tüp mide ameliyatının riski yüzde 0,02-0,04, yani herhangi bir safra kesesi ameliyatında da aynı risk var. Bende önce hekimimize sonra hastaneye güvenerek ameliyat kararını verdim.

“Bir beni daha içimden çıkarttım”

Ben ameliyat ve sonrasında herhangi bir sorun yaşamadım. Evet, beslenme düzenimde çok büyük değişiklikler oldu. Eskiden doyma hissi nedir bilmezdim, ne getirilse yerdim. Örneğin 15 köfte yesem doymazdım ama şimdi ise maksimum 2 köfte yiyebiliyorum ve bir kuzu yemiş kadar doymuş hissi yaşıyorum. Ben hastaneye geldiğimde 105 kiloydum, boyum zaten 1,50 cm. Beden olarak ta 54 bedendim. Takdir edersiniz ki kıyafet bulmakta da zorlanıyorsunuz ve ne yazık ki dolabınızda hep koyu renkli kıyafetlerden ibaret oluyor. Şimdi ise 36 beden 52 kiloyum. Yani bir beni daha içimden çıkardım resmen. Artık dolabım renkli kıyafetlerle dolu. Kilo vermeye devam ediyorum sanırım 34 bedene gelince duracağım diye düşünüyorum. Hayatımda neleri değiştirdi demektense neyi değiştirmedi ki demek çok daha doğru olur. Çünkü her şeyi değiştirdi. Yepyeni bir hayatım oldu. Her şeyden önce sağlığımı kazandım. Ne şeker hastalığım ne tansiyon problemim ne uyku apnem ne de astımım kalmadı. Ben her sabah uykudan gözümü açınca yaptığım ilk şey bu hastalıklar yüzünden bir avuç ilaç içmek oluyordu. Tüm bu hastalıkların ana sebebi kiloymuş artık kurtuldum. İstediğimi giyebiliyorum, istediğimi yiyebiliyorum. Sadece ölçülü yiyebiliyorum, ayrıca bu ölçülü yemede zorunluluktan değil artık midem o kadar alıyor ve doyuyorum.

“Çaresiz değilsiniz, çare sizsiniz!”

Bu kilo meselesi artık bende takıntı haline geldi, yolda yürürken kilolu birini görünce kendimi zor tutuyorum “beyefendi, hanımefendi kilo ile yaşamak zorunda değilsiniz artık bunun çaresi var” diye haykırmak istiyorum. Çaresiz değilsiniz, çare sizsiniz. Eğer ameliyat durumunuz söz konusu ise güven duyduğunuz ve içinizin rahat ettiği bir hastane ve hekimi tercih etmenizi öneririm. Ben doğru tercihi yaptığımı düşünerek İzmir’den kalkıp Çerkezköy’e geldim. Bu 1 senede bütün hayatım değişti, bu nedenle başta Op. Dr. Serkan Ayhan olmak üzere, tüm bu süreçte bana prensesler gibi bakan hastane ve tüm personeline çok teşekkür ederim.’’ dedi.

Kaynak: Çerkezköy Bakış Gazetesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir