İleal İnterpozisyon ameliyatı nedir?

İnce barsağın son kısmına yakın barsak kısmı ile başlangıç kısmına yakın barsak kısımlarının yer değiştirilmesi ve midenin tüp haline getirilmesi esasına dayanan ameliyat şeklidir. Bu ameliyat sadece Pankreasta insulin rezervi olan tip 2 diyabetin tedavisinde kullanılan yöntemdir.Cerrahi kararı yani hastanın cerrahiden fayda görüp göremeyeceği yapılacak birkaç kan tetkikine bakılarak alınmaktadır. Tip 1 ve Tip 1,5 ( otoimmun diyabet ) diyabet hastaları bu tedaviden fayda görememektedirler. Diyabet cerrahisi olarak dünyada 2 teknik mevcut olup diğer yöntem TRANSİT BİPARTİSYON ameliyatıdır. Transit Bipartisyon ameliyatı ülkemizde en çok uygulanan ; İleal İnterpozisyon ise neredeyse hiç uygulanmayan yöntemdir. Nedenine gelince İleal İnterpozisyon ameliyatı ortalama 5,5 saat sürmekte , diğeri ise 2,5 saat sürmekte ; her iki ameliyatın da diyabeti tedavi gücü aynıdır; FAKAT !!! Transit Bipartisyonda mideye 2. bir yol yapılıp ince barsakların boyu kısalmış olup hastalar sıklıkla ishal ataklarıyla beraber  zaman zaman B12 vitamini, Folikasit ve Demir eksiklikleri görülebilmektedir. İleal İnterpozisyonda barsak boyu kısalmadığı gibi ikinci bir yol olmadığından  bu durumların hiçbiri görülmemektedir.Bu sebeplerdendir ki uygulama zorluğu nedeniyle de hekim arkadaşlarımız İleal İnterpozisyon ameliyatı tercih etmemektedir. Kliniğimiz  anatomiye ve yaradılışa en uygun teknik olan İleal İnterpozisyon ameliyatından başka diyabet cerrahisi tekniği uygulamamaktadır.

Bu ameliyat Obezite ameliyatlarından farklı bir ameliyattır. Bu ameliyatın etki mekanizması, insulin direncine yol açan hormonları ( Ghrelin ) devre dışı bırakıp,insulin duyarlılığını arttıran hormon ( GLP-1 ) seviyelerini arttırmaya yöneliktir. Bu sayede pankreastan üretilen İnsulin hormon seviyesi artmaktadır. Bu ameliyat tekniği ile barsak by-pass’ı yapılmadığı için vitamin ve mineral eksikliği görülmez.    Obezite cerrahisindeki by-pass ameliyatlarında ise ömür boyu vitamin ve mineral içeren haplar kullanılması ve takibi gerekmektedir.

İleal interpozisyon ameliyatında 3.günden itibaren sıvı gıdalara geçilir. 6 ay ile 1 yıl içinde tamamen serbest beslenmeye geçilebilmektedir. Bu ameliyat ile diyabet hastalığı birkaç hafta ile birkaç ay içerisinde kontrol altına girmektedir, bu süreçte hastanın durumuna göre düşük dozlarda ilaç tedavisi verilebilmektedir.Kan şekerinin regülasyon süreci 1 hafta ile 2 ay arasında değişebilmektedir.