Obezite nedir?

Obezite kelimesi Fransızcadan dilimize girmiş bir terimdir. Anlamı “vücutta normalin üzerinde yağ dokusu birikmesi” ya da “çok şişmanlık” şeklinde ifade edilebilir…

Şişmanlık ve çok şişmanlık sınırı nedir?

Normal vücut yağ oranı erkeklerde %25 kadınlarda ise %32’yi geçmemelidir. Bunların üzerindeki değerler obezite tanımına girer.

Peki yağ oranı nasıl ölçülür?

Kesin ölçüm için bir yöntem ya da cihazın olmaması nedeni ile en çok Vücut Kitle İndeksi (VKI), diğer bir tanımlama ile BODY MASS INDEX (BMI) kullanılmaktadır.

Vücut Kitle indeksi nasıl hesaplanır?

VKİ=Kg/m2 şeklinde formül.

Bu formüle göre obezitenin dereceleri belirlenir:

• 18.5 – 24.9 : Normal
• 25 – 29.9 : Kilolu
• 30 – 40 : Obez
• 40 – 50 : Morbid (Ölümcül) Obez
• 50 ve üzeri : Süper Morbid Obez

Vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde ise bu durum yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilir. Yağ hücresi endokrin bir hücredir ve yağ dokusu endokrin bir organdır, yani kan dolaşımına diğer tüm organlarımızı etkileyen bazı maddeler gönderir. Yağ dokusu √ücudumuzda aşırı artış gösterdiğinde, kan dolaşımına aşırı yağ asitleri salgılar ve enflamasyon durumu oluşturur. Bu da insülin direnci oluşturur ve Tip II diyabete yol açabilir.

Obezite Cerrahisi nedir?

Obezite cerrahisi morbid obeziteyi yani “hastalıklı” şişmanlığı gidermek amacı ile yapılan cerrahi müdahalelerin tamamına verilen isimdir ve tıpta “bariatrik cerrahi”de denilmektedir.

Obezite Cerrahisi kimlere uygulanır?

Genel olarak fiziksel ya da ruhsal sağlığınızı tehdit eden seviyedeki kilo fazlalığınız için cerrahi dışı zayıflama yöntemlerini (diyet egzersiz vb.) uzman yardımı ile uygulamış ve başarısız olmuşsanız, ameliyat için uygun bir aday olabilirsiniz. “Obezite cerrahisi kimlere uygulanır?” sorusuna teknik olarak yanıt ararsak, obezitenin dereceleri belirlenmelidir. Bunun için vücut kitle indeksi ve yandaş kronik hastalık varlığına göre karar verilir.

Eğer çıkan rakam 40 ve üzerinde ise “Morbid Obezite” sorununuz var yani sağlığınız tehdit altında demektir. Kilo vermeniz keyfi bir karar olmaktan çıkmış, yaşınız ne olursa olsun bir uzmandan yardım almanız zorunlu hale gelmiş demektir.

Bu seviyedeki obezite şeker, yüksek tansiyon ya da karaciğer yağlanması gibi birçok hastalıkla daha erken yaşlarda tanışmanıza yol açabilir.

Eğer vücut kütle indeksiniz 35 ile 40 arasında ve hali hazırda şeker, yüksek tansiyon, uyku apnesi, astım, eklem problemleri gibi yandaş hastalıklarınız varsa yine sağlığınız tehdit altında demektir ve acil kilo vermeniz gerekir.

Eğer VKİ’niz 35’in altında ise hâlâ şansınız var ,iyi bir bariartik diyetisyen ve egzersiz ile obeziteden kurtulabilirsiniz.

Obezite cerrahisi yapılması kararı alınıyorsa cerrahi ekibin deneyimli olması ve uygun şartların yaratıldığı bir hastanenin tercih edilmesini önemle tavsiye ederim.

Morbid obezlerin çoğunluğunda uzun dönem kilo kaybı sağlayan tek kanıtlanmış tedavi yöntemi obezite cerrahisidir. Bu kimse ameliyat olmadan zayıflamada başarılı olamaz demek değildir, bazıları kesinlikle bunu başarabilir fakat çoğunlukla kilo kaybetme yavaşlar ve bu kilolar geri alınır.

Obezite cerrahisi  süregelen problemlerin çözümü için uzun sureli bir kontrol mekanizması oluşturarak yardımcı olur.

Obezite Cerrahisi kimlere uygulanmaz?

Yukarıda yer alan kriterlere uyuyor olsanız bile bazı durumlarda cerrahi sizin için uygun olmayabilir.

• Crohn hastalığı
• Lösemi
• HIV
• Aktif Hepatit C
• Aktif hepatit B
• Siroz
• Aktif alkol ya da ilaç bağımlılığı
• Tedavi edilemeyen psikiyatrik hastalıklar

Hangi Obezite Cerrahisi sizin için en uygun?

Tıpta keskin sınırlar yoktur ve her yöntemin avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Görüşmenizde doktorunuzla sağlık problemlerinizi, kaygılarınızı ve beklentilerinizi tartışmanız önemlidir. Size en uygun cerrahi yöntemi belirlerken deneyimli cerrahla yapacağınız görüşmeler oldukça faydalı olacaktır. Bire bir görüşme randevusu için lütfen bizimle bağlantıya geçiniz. Güncel tüm obezite cerrahisi yöntemleri başarı ile uygulamaktayız. Mide küçültme ameliyatı tüm dünyada olduğu gibi kliniğimizde de en çok tercih edilen yöntemdir.