SADI-S (Single AnAstomosis Duodeno-Ileal by pass with Sleeve Gastrectomy)

Tüm obezite cerrahi ameliyatları içerisinde en etkili ve kalıcı kilo kaybı sağlayan ameliyat tekniğidir.Özellikle morbid obezite ve süper morbid obezite ile birlikte olan kontrolsüz Tip II Diyabet Hastalığının tedavisinde diğer ameliyat tekniklerine kıyasla bariz olarak üstündür.Gastrik By-pass, Mini-Gastrik By-pass ve de Tüp Mide ameliyatlarından çok daha güçlü ve kalıcı kilo kaybı sağlar.

 VKİ >35-40 + Kontrolsüz TIP II Diyabet olan,İnsülin kullanan, Pankreasta insulin üreten hücre rezervi bulunan hastalara uygulanabilecek en güçlü ve kalıcı yöntemdir..

 Bu ameliyat diğer  by-pass ameliyatları ile kıyaslandığında ;Pilor kasına müdahale edilmediğinden ve de mide hacmi çok küçültülmediğinden , hastalar daha fazla yemek yiyebilmekte ve daha hızlı & kalıcı kilo  verebilmektedir.

 %90-95 oranında kalıcı kilo kaybı ve yandaş hastalıklardan kurtulma oranı da %95-97’dir.

 Ameliyat öncesi dönem 1 gün , Ameliyat sonrası 3 gün hastane yatışı olmaktadır.

 1,5 yıl boyunca , ameliyatı yapan bariatrik cerrah ve bariatrik diyetisyen kontrolünde kişiye özel beslenme programı uygulanır.

 Ameliyatın laparoskopik (kapalı cerrahi) yöntemle yapılmış olması, iyileşme sürecinin çok hızlı olması, operasyon sonrası ağrı, sızı olmaması nedeniyle taburculuktan 5-7 gün sonra isteğe bağlı olarak iş başı yapılmasından sakınca yoktur.

Obezite Cerrahisi öncesi değerlendirme

Obezite Cerrahisi öncesi hazırlık

Cerrahınızla ilk bilgilendirme amaçlı görüşmeyi yaptıktan ve ameliyat gününüz belirlendikten sonra, anestezi almanıza engel bir durum olmadığının belirlenmesi amacı ile bazı kan testleri ve muayeneler istenir. Bu testleri tercihinize göre ekibimiz tarafından yaklaşık 3 saatlik sürede size eşlik edilerek tamamlayabilirsiniz ya da evinize yakın tam teşekküllü bir hastanede kendiniz yaptırabilirsiniz. Testleriniz 1 ay süre ile geçerliliğini korur.

Test randevusu için lütfen koordinatörümüz Tuğçe Aybek’e 0532 673 87 91 numaralı telefondan ulaşınız.

 

Ameliyat öncesi tetkikler ve kan tetkikleri

(Sabah 07.00-09.00 arasında aç karnına kan verilerek aşağıdaki tetkikler yapılmalıdır)

Kan biyokimyası, açlık kan şekeri, bun, kreatinin, AST, ALT, bilirubin, kortizol, LDL, HDL, kolesterol, trigliserid, kan sayımı (hemogram), kan grubu kartı, sodyum, potasyum, kalsiyum, T3, T4, TSH, HbA1c, C-peptid, insülin, APTT, INR, anti HBS, HBS AG, anti-HIV, ANTI-HCV.

Muayeneler:

• Göğüs Hastalıkları Muayenesi: Göğüs hastalıkları uzmanına muayene olarak anestezi açısından risk durumunuzu belirten bir yazı isteyiniz.
Solunum fonksiyon testleri ve Akciğer grafisi normal şartlarda doktorunuz tarafından istenecektir. Eğer istenmemişse yapılmasının bir zorunluluk olduğunu hatırlatın lütfen.
• Kardiyoloji Muayenesi: Kardiyoloji doktoruna muayene olunuz ve anestezi açısından risk durumunuzu belirten bir yazı isteyiniz. Ekokardiyografi, Elektrokardiyogram (EKG) zorunlu yapılması gereken testlerdir.
• Gastroenteroloji: Üst GIS endoskopisi

Sonuçları e-mail ile opdrserkanayhan@gmail.com adresine gönderiniz lütfen.

Dikkat!

Ameliyat öncesinde kullanılmaması gereken ilaçlar!

• Kan sulandırıcılar genel olarak operasyondan 1 hafta önce kesilmelidir.
( Aspirin, coraspin, babypyrin )
• Varfarin sodyum (Coumadin®, Orfarin®) operasyondan 4-5 gün önce kesilmelidir.
• Klopidogrel (Plavix®) operasyondan 6-7 gün önce kesilmelidir.
• Tiklopidin HCI (Ticlid®, Agretik®, Ticlocard®) operasyondan 10 gün önce kesilmelidir.

Ameliyat Öncesi Alkol Kullanımı

Alkollü içeceklerin kullanımı ameliyattan 2 gün önce tütün içeren ürünlerin kullanımı ise ameliyattan en az bir gün önce durdurulmalıdır.

Gece 24.00 dan sonra hiçbir şey yiyip içmemeniz gerekmektedir.

Hastaneye gelirken;

• Kişisel bakım eşyalarınızı, (diş fırçası, diş macunu, şampuan, vb.)
• Rahat giyebileceğiniz pijama veya gecelik ve terlik
• Kullanmakta olduğunuz ilaçlar,
• Ameliyat saatinizi beklerken zaman geçirebileceğiniz dergi, kitap, tablet, bilgisayar, vb. eşyaları yanınızda getirdiğinizden emin olun.

Ameliyat Öncesi ve Ameliyat Günü

Hastaneye yatışınız ameliyat olacağınız günün bir gün evveli yapılmaktadır. Hastanede bulunmanız gereken saat bir gün önceden size koordinatörümüz tarafından  bildirilecektir.
Hastaneye geldiğinizde koordinatörümüz tarafından karşılanacaksınız ve yatış işlemleriniz yapılacaktır. Ameliyattan bir gece önce saat 22:00 da emboli riskini minimize etmek amacıyla yapılması gereken kan sulandırıcı ilaç (Clexane kullanıma hazır enjektör), hemşiremiz tarafından uygulanacaktır. Odanıza çıktığınız zaman servis hemşiresi tarafından damar yolunuz açılacak ve emboli engelleyici emboli çorabı giydirilecek ve anti-emboli masaj cihazı( pnömotik dekompresyon cihazı ) bacaklarınıza bağlanacaktır. Ameliyat öncesi odanızda genel anesteziyi uygulayacak anestezi uzmanı doktor tarafından tekrar değerlendirileceksiniz.

Ameliyathane

Hazırlıklar tamamlandıktan sonra planlanan saatte ameliyathaneye alınacaksınız. Odadan ayrılmadan önce sakinleştirici bir enjeksiyon yapılacaktır. Ameliyathanede sizinle ilgilenecek anestezist, hemşireler ve ameliyathane personelinden oluşan bir ekip sizinle ilgilenecek. Ameliyat süreniz uygulanacak yönteme göre değişiklik göstermektedir.

Uyanma Odası

Ameliyat sonrasında anestezi sonrası bakım odasına alınacaksınız, burada anestezi teknisyenleri ya da hemşireler durumunuzu kontrol edecekler ve yaklaşık 45 dakikalık bekleme sonrasında servisteki odanıza çıkartılacaksınız.

Hastanede yatış süreci

Ameliyat öncesi 1 gece ve Ameliyat sonrası 2 gece olmak üzere toplam 3 gece hastanede kaldıktan sonra taburcu gününüz geldiğinde , aksi bir durum olmadıkça 12:00 gibi hastaneden ayrılabilirsiniz.
Ayrılmadan önce sabah Ben ve Koordinatörümüz sizi görecek ve hazırlanmış olan reçetenizi verilecektir. Ziyaretimiz sonrasında hastaneden ayrılabilir ve günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

Hastaneden ayrılmadan önce evde nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda ayrıntılı bilgi verilecektir. Obezite cerrahisi sonrası beslenme hakkında ayrıntılı bilgi içeren kılavuzdan bir kopya size teslim edilecektir.