Gastroözofagial (GÖR) Reflü hastalığı nedir?

Yemek borusu ile mide arasındaki mevcut kapak mekanizmasının bozulması neticesinde yediklerimizin ve mide içeriğinin gerisin geriye yani ağızımıza doğru gelmesi oluşan durumdur. Olaylar bu şekilde olunca birtakım şikâyetler zinciri oluşur. Bu şikâyetler, karında yanma, ekşime, şişkinlik, göğüste yangı, boğazda yanma, ağızda acı-ekşi tat, boğazda gıcıklanma, takıntı hissi, kuru öksürük, uykudan boğulacak şekilde uyanma, öğürtü, geğirti… Bu şikâyetlerin bir ya da birkaçı olabilir, şiddetleri az veya çok olabilir.

Bu şikâyetlerin varlığı reflü hastalığına işaret eder.

Gastroözofagial (GÖR) Reflü hastalığının nedenleri nelerdir?

Hastalığın nedenleri arasında genetik faktörler olduğu gibi, aşırı şişmanlık, aşırı zayıflık, yandaş kronik hastalık varlığı, kullanılan birtakım kalp ilaçları, yağlı-tatlı ve mayalı yiyeceklerin fazlaca tüketilmesi, sigara, alkol, çay ve kahvenin aşırı tüketilmesi yatmaktadır.

Gastroözofagial (GÖR) Reflü hastalığının tanısı nasıl konulur?

Nedeni ne olursa olsun tanısı endoskopik yolla konulur. Endoskopide kapak mekanizmasının yapısı, yemek borusunda yara, darlık, mide fıtığı varlığı incelenir. Yemek borusunda yara yani özofajit, %0.3 barrett hastalığı ve yemek borusu kanser riski taşımaktadır.

Gastroözofagial (GÖR) Reflü hastalığının tedavisi nasıl olur?

Reflü hastalığı sosyal, iş ve özel hayatı çok olumsuz şekilde etkilediği için tedavi edilmelidir. Tedavisi medikal tedavi ve diyet ile başlar. Medikal tedaviye ve diyete rağmen şikâyetleri geçmiyorsa, hasta ilaç kullanmaktan bıktı ve kullanmak istemiyorsa, ilaçlar yan etki yapıyorsa, yemek borusunda ileri derece yara(%0,3 kanser riski?) ve darlıklar varsa, kayma (slidding) tipi mide fıtığı varsa cerrahi tedavi uygulanır.

Gastroözofagial (GÖR) Reflü cerrahisi ve başarı oranı nedir?

Cerrahi tedavide birçok ameliyat yöntemi vardır. Tüm dünyada başarı oranı en yüksek(%99’lara varan), ameliyat ertesi günden itibaren tüm şikayetlerin kaybolduğu, hasta memnuniyeti çok yüksek olan, kapalı yöntem (laparoskopik) ile uygulanan, yaklaşık 30-45 dakika süren Floopy Nissen Fundoplikasyon ameliyatı yapılmaktadır.

Gastroözofagial (GÖR) Reflü cerrahisi nasıl yapılır?

Bu teknikte midenin üst bölümü yemek borusunun (özofagus) arkasından geçirildikten sonra çepeçevre özofagusun alt ucuna sarılmaktadır. Böylelikle yemek borusunun aktu kısmını bir kravat gibi dıştan saran mide sayesin de bu alandaki basınç arttırılmakta ve reflünün önüne geçmek amaçlanmaktadır. Bu yöntemin fundoplikasyon topuzunun 2 cm ve daha fazla olması nedeniyle yutma güçlüğüne (disfaji) yol açtığı görülmüş daha sonra ameliyat modifiye edilerek fundoplikasyon topuzu 1.5 cm yapılarak bu sorunun çözüldüğü görülmüş ve tüm dünyada gold standart anti-reflü cerrahisi kabul edilerek floopy nissen fundoplikasyon adını almıştır.rutinde bu operasyonı uygulamaktayız.

Gastroözofagial (GÖR) Reflü cerrahisinde cerrahi deneyimin önemi

Tecrübeli ellerde ameliyatın yapılması çok ama çok önemlidir. Eğer mide kapak mekanizması tamir edilirken biraz dar olursa su dahi geçmez hasta her şeyi kusar; eğer olması gerekenden geniş olursa hastalık tekrarlar, tekrar ameliyat durumu söz konusu olur. Doğru hekim seçimi çok önemlidir. Hekim seçimince cerrahi tecrübe ve deneyim araştırılmalı, varsa bilimsel araştırma ve yayınları incelenmelidir.

Ameliyat günü

Hastaneye yatışınız ameliyat günü yapılmaktadır. Hastanede bulunmanız gereken saat bir gün önceden size koordinatörümüz tarafından  bildirilecektir. Hastaneye geldiğinizde koordinatörümüz tarafından karşılanacaksınız ve yatış işlemlerinizin tamamlanmasına müteakip pre-op tetkikleriniz hazırlanıp, anestezi uzmanı hekimin ameliyata engel sağlık durumu görmediği takdirde aynı gün ameliyatınız gerçekleştirilecektir. Odanıza çıktığınız zaman servis hemşiresi tarafından damar yolunuz açılacaktır.

Ameliyathane

Hazırlıklar tamamlandıktan sonra planlanan saatte ameliyathaneye alınacaksınız. Odadan ayrılmadan önce sakinleştirici bir enjeksiyon yapılacaktır. Ameliyathanede sizinle ilgilenecek anestezist, hemşireler ve ameliyathane personelinden oluşan bir ekip sizinle ilgilenecek. Ameliyat süreniz yaklaşık 30-45 dakikadır.

Uyanma odası

Ameliyat sonrasında anestezi sonrası bakım odasına alınacaksınız, burada anestezi teknisyenleri ya da hemşireler durumunuzu kontrol edecekler ve yaklaşık 45 dakikalık bekleme sonrasında servisteki odanıza çıkartılacaksınız.

Hastanede yatış süreci

Ameliyat olduğunuz günün gecesi yani 1 gece olmak hastanede kalacaksınız. Her şeyin yolunda seyretmesi aksi bir durumun olmaması durumunda saat 12:00 gibi taburcu işlemleriniz yapılır ve hastaneden ayrılabilirsiniz.

Laparoskopik Nissen Ameliyatı (Reflü ameliyatı) sonrası beslenme önerileri

Ameliyat bölgesindeki ödeme bağlı olarak küçük lokmaların iyice çiğnenerek yutulması kaydıyla her şey ertesi günden itibaren tüketilebilir. Sadece gazlı yiyecekler (kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur) ve gazlı içeceklerden (kola, soda vb.) 2 ay boyunca uzak durulması önerilir.

Ameliyat sonrası ilaç gereksinimi

Ameliyat sonrası 2 ay süreyle mide koruyucu ilaçların kullanılması önerilmektedir.