Tüp mide sonrası beslenme

Miktar konusunu belirleyecek olan midenizdir. Tolere edilebilecek miktarlar kişilerin mide yapılarına göre değişiklik gösterir. Bu nedenle doygunluk-şişkinlik hissedildiğinde yeme-içme sonlandırılmalıdır.

Ameliyat sonrası duş

Hastanede yatışınız esnasında 3. gün duş alabiliyorsunuz. Duş sonrası batikon ile günde 1 kez pansuman öneriyoruz.

Tüp mide ameliyatı sonrası işe dönüş

İşinize erkenden dönme, büyük karın kesisi ve ağrının olmaması gibi avantajlar  laparoskopik bariatrik cerrahide  mevcuttur.

• Aşırı fiziksel aktivite gerektirmeyen işlere 7. gün başlayabilirsiniz.
Gecikme olmasının sebebi ağrı değildir, güçsüzlük ve beslenme şekline uyum zorluğu nedeniyle olmaktadır. Günlük çalışma saatlerinizi ilk günlerde sınırlı tutabilirsiniz. Halsizlik ve çabuk yorulma hissediyorsanız sıvı alımınız yetersiz olabilir. Kalori alımınız azaldığı için doğal olarak susama hissiniz azalacaktır, yine de yanınızda su taşımalısınız ve küçük yudumlar halinde gün boyunca almalısınız.
• Bedensel güç gerektiren işlerde çalışanlar için ise 15. gün işe dönmek için uygun olacaktır. Yine de ilk 20 gün 10Kg üzerindeki ağırlıklar kaldırılmamalıdır.
• Seyahat konusunda bir engel olmamakla birlikte, 1 saati geçen kara yada hava yolculuklarında her saat başında mola verilerek 5 dk süre ile yürümek ihmal edilmemesi gereken bir uygulamadır.
• Herhangi bir tıbbi sorun gelişmesi de gecikmeye sebep olacaktır. Bizim önerimiz işe dönüşünüzü 3-4 hafta sonraya planlamanızdır. Ağır fiziksel aktivite gereken işlerde çalışan hastalarımızın işe 4-6 hafta sonra dönmesi yeterli yara iyileşmesini sağlamak için gereklidir. Uygun düzenlemeler yapılırsa hafif işlere daha da erken dönülebilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme

İdeal kilonuzun uzerinde ki kilolariniz fazla kilo olarak adlandirilir. Obezite cerrahisi sonrası tahmini kilo kaybi fazla kilolariniz üzerinden hesaplanir. Ameliyat sonrasi 12-18 aylik dönemde fazla kilolarinizin %70-80 nini vermenizi beklemekteyiz. örneğin; 80 kg olmasi gereken biri 180 kg ise, 1’5 yil sonunda fazla olan 100 kilosunun 70-80 kg mını vermesi cerrahi girişimden beklenendir. Fakat bir hastanın verebileceği kilo genetik yapı, ameliyat seçimi, ameliyat öncesi yeme miktarı, ameliyat sonrası yeme miktarı, ne kadar egzersiz yapacağı ve metabolizma hızı ile ilgili olarak geniş bir aralıklta değişkenlik gösterir. Sadece ameliyata bel bağlayıp, hayat tarzını değiştirmeyip, daha hareketli olmayanlarda sonuçlar gecikmeli olmaktadır.

Tüp mide ameliyatı sonrası ilaç kullanımı

Mide küçültme ameliyatı sonrası çoğu zaman ömür boyu ilaç kullanma gerekliliği yoktur. Fakat operasyon sonrası 6 ay süre ile mide koruyucu ve 4 hafta kan sulandırıcı ilaç kullanmanız gerekir. Bunun yanında operasyon sonrası size verilen takvim çerçevesinde düzenli olarak kan değerleriniz kontrol edilir. Vitamin ve mineral düzeyinizde eksiklik tespit edilmesi halinde yine bir süre ilaç desteği almanız gerekebilir.

Gastrik by-pass, SADİ-S, Duodenal switch ya da omega baypas gibi emilimi etkileyen diğer obezite cerrahisi yöntemlerinden sonra yaşam boyu düzenli vitamin ve mineral desteği gerekebilmektedir.

Tüp mide sonrası kahve

Tüp mide ameliyatı sonrası kahve tüketiminiz ilk 2 ay tavsiye edilmez. Obezite cerrahi yöntemleri hangisi tercih edilirse edilsin kahve içimi midenize dokunabileceği gibi aynı zamanda iyileşme sürecinde vücütta ödeme sebep olabilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası asitli gazlı içecek tüketimi

Tüp mide ameliyatı sonrası kola, gazoz, soda gibi asitli gazlı içeceklerin ilk yıl tüketiminden kaçınılmalıdır. Bunun nedeni gazlı içecekler mideye alındıktan sonra gaz çıkışına bağlı olarak mideyi gererek rahatsız etmektedir. Bu nedenle asitli içeceklerde porsiyon kontrolü sağlamak zor olmakta ve midenin iyileşme süreci olumsuz etkilenmektedir. İlk 6 ay sonunda alkol tüketiminin serbest olduğu zamanda da gazlı, köpüklü alkoller (bira, şampanya vs) tercih edilmemelidir.

Obezite cerrahisi sonrası kurubaklagiller tüketimi

Tüp mide ameliyatı sonrası baklagillerin tüketimine diğer besinler denendikten sonra geçilmelidir. Baklagiller gaz yapıcı özellikleri ve lifli yapıları ile hazmı zor besinler arasında bulunmaktadır. Tüketime başlamak için en uygun zaman 9. Haftadır. İlk denemede mercimek, ezogelin gibi çorbalar deneyerek gaz şikayetlerini nasıl etkilediği gözlemlenmelidir. Sonrasında iyi pişmiş kurubaklagil yemeklerine kimyon ilave edilerek geçiş yapılabilir. Kimyon bakliyatların gaz yapıcı etkisini azaltmaktadır. Bakliyatların daha iyi sindirilebilmesi için iyi çiğnemeye özen gösterilmelidir.

Tüp mide ameliyatı sonrası baharat tüketimi

Tuz kullanımında sıkıntı yoktur. İlk zamanlar tüketilen komposto veya çaylarda çubuk tarçın, karanfil, vanilya gibi baharatlar kullanılabilir. 2 ay  sonra çok az miktarda karabiber, kırmızı toz biber, kimyon da kullanılabilir.

Tüp mide ameliyatı sonrası meyve

Portakal, mandalina ve greyfurt midede takılmalara sebep olduğu için ilk 2 ay tüketilmemelidir. Onun dışındaki meyveler ilk 10 gün sadece suyu, 10. günden sonra püresi ve 1. aydan sonra kendisi tüketilebilir. Evde yaptığınız yoğurtlar tüketilebilir ama yağı mümkün olduğunca alınmalı ve kaymağı tüketilmemelidir. Süt ürünlerini yarım yağlı veya light tüketmek kalori alımı açısından daha uygundur. Ara sıra ev yoğurdu ile yarım yağlı/light yoğurtların değiştirilerek tüketilmesinde fayda vardır.

Tüp mide ameliyatı sonrası yoğurt mayalama

Peyniri denemeye başladığınız ilk günler yumuşak ve az yağlı lor peynir, light labne peynir veya light süzme peynir tercih edebilirsiniz. 1. ay sonrasında peynir çeşitlerinin hepsi tüketilebilir fakat az yağlı olanları tercih etmek daha uygundur.

Tüp mide püre dönemi

Püre dönemine geçildiğinde ilk zamanlar gaz yapıcı sebzeleri biraz daha ertelemekte fayda vardır (lahana, brokoli, karnabahar.. gibi). Ayrıca patates de nişasta içeriği fazla olduğu için diğer sebzelere göre daha az tercih edilmelidir. Ameliyatınızdan sonra az miktarda çorbalarınızda, çaylarınızda limon kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Tüp mide ameliyatı sonrası kilo verme

Kilo verimi çok dengesizdir. Çok hızlı kilo verirken ara ara duraksamalar olabilir. Bu nedenle her zaman aylık değerlendirmeler yapılmalıdır. İlk ay ameliyata girdiğiniz kilonun %10’unu vermeniz beklenir. Ameliyattan sonra 7. gün protein tozuna başlayabilirsiniz. Günde 1 ölçek olacak şekilde 1. ay sonuna kadar devam etmelisiniz. Et grubunu rahatça tüketmeye başladığınızda bırakabilirsiniz.

 

Tüp mide sonrası su içme

En kısa sürede 1,5 litre suya ulaşmaya çalışmalısınız. İlk günler bu miktarı tüketmekte zorlanabilirsiniz ama her gün biraz daha artırmaya çalışıp en az 1,5 litre içmeniz gerekir. Bu miktarın üzerine çıkmanızda da her hangi bir sakınca yoktur.

Tüp mide sonrası su tüketiminde zorluk yaşama

Özellikle ameliyat öncesinde fazla su içme alışkanlığı olmayan hastalarda ameliyat sonrası su içme konusunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Bazı kişilerde de tat hassasiyeti ortaya çıkarak suyun tadını beğenmeme gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Suyun markasını değiştirerek kendinize en uygun tattaki suyu seçebilirsiniz. Bunun dışında suyunuzu bazı aroma vericilerle (yeşil elma, limon, salatalık, çubuk tarçın, nane yaprağı… vs.) aromalandırıp sertliğini azaltabilirsiniz. Ayrıca suyu oturarak içmek yerine ayakta içmek veya yürürken içmek çok daha rahat tüketmenizi sağlayacaktır.